Здравствуй Дед Мороз тебе пишет Марьям Я хочу тебе сказать что мы с моим братом ждём тебя с нетерпением Я хочу тебе пожелать хорошего Рождества и Доброго пути.
Monthly Archives: Դեկտեմբերի 2021
Թեմա՝ Խնդիրներ մնացորդով բաժանման
ա ) 165 : 20 = 8 ( մն 5 )
բ ) 87 : 9 = 9 ( 6 մն )
գ ) 95 : 2 = 47 ( 1 մն )
դ ) 1200 : 605 = 1 ( 595 մն )
1. Երբ վարպետը 150 մ երկարությամբ լարը բաժանեց 4 մ երկարությամբ հավասար մասերի, արդյունքում ավելացավ ևս մի կտոր: Քանի՞ մետր է ավելացած կտորի երկարությունը:
մետղալար — 150 մ
1 մաս — 4 մ
ավելացավ — ? մ
լուծում
150 : 4 = 37 ( մն 25 )
2. Դպրոցի 165 աշակերտ պետք է մեկնի ճամփորդության: Ամենաքիչը քանի՞ ավտոբուս է անհրաժեշտ պատվիրել, եթե մեկ ավտոբուսը կարող է տեղափոխել 24 սովորողի:
Լուծում
165 : 24 = 6 ( 21մն )
7 x 24 = 144 + 24 = 168
3. Երբ տատիկը իր մոտ եղած 38 կոնֆետը փորձեց հավասարաչափ բաժանել 5 թոռնիկնռրին, մի քանի կոնֆետ ավելացավ: Քանի՞ կոնֆետ ստացավ թոռնիկներից յուրաքանչյուրը, և քանի՞ կոնֆետ ավելացավ:
Լրացուցիչ
- Կատարե՛ք մնացորդով բաժանում
- 8 : 5 = 1 ( 3 մն )
- 16 : 5 = 3 ( 1 մն )
- 17 : 5 = 3 ( 2 մն )
- 36 : 15 = 2 ( 6 մն )
- Վաճառականը, վճարելով 14000 դրամ, գնեց որոշ քանակությամբ բրինձ և հավասարաչափ լցրեց 20 պարկերի մեջ: Ի՞նչ գնով պետք է վաճառի նա մեկ պարկ բրինձը, որպեսզի արդյունքում ունենա 2000 դրամ եկամուտ:
վճարելով — 14000 դրամ
լցրեց 20 պարկերի մեջ
եկամուտ — 2000
1պարկ բրինձը-?
Լուծում
14000 : 20 = 700
2000 : 20 = 100
700 + 100 = 800
- Ունենալով միայն 8 լ և 3 լ տարողությամբ դատարկ ամաններ, ինչպե՞ս կարելի է ծորակից վերցնել 10 լ ջուր:
3 + 3+ 3 = 9
3 լիտրանոցով 3 անգամ լցնել 8 լիտրանոցի մեր, վերջին 1 լիտրը վերցնել։
- Հաշվի՛ր 24 մմ կողմով ABCD քառակուսին անկյունագծերով բաժանելիս ստացված 4 եռանկյուններից երեքի մակերեսների գումարը:
24 x 24 = 576
576 : 4 = 144
144 x 3 = 432
- Հինգ հազար յոթանասունվեց թվի գրության մեջ ո՞ր կարգում է գրված 0:
Երրորդ կարգում 5076
- միավորների 2) տասնավորների 3)հարյուրավորների 4) հազարավորների 5) ոչ մի կարգում:
- Նշիր ամենամեծ եռանիշ թիվը, որի գրության մեջ կրկնվող թվանշաններ չկան
- 999 2) 199 3) 789 4) 987 5) 989
- Գումարելիներից մեկը մեծացրել են 5-ով, իսկ մյուսը մեծացրել են 7-ով: Արդյունքում գումարը՝
- կմեծանա 2-ով 2) կփոքրանա 2-ով 3) կմեծանա 12-ով 4) կփոքրանա 12-ով 5) կմնա նույնը:
- Մենք օրվա ընթացքում ուտում ենք 3 անգամ: Քանի՞ անգամ ենք ուտում շաբաթվա ընթացքում:
1) 7 2) 18 3) 21 4) 28 4) 37:
- 4075 > 4065 գրության մեջ « 6 » -ի փոխարեն ամենամեծը ի՞նչ թվանշան կարող ենք գրել, որ անհավասարությունը ճիշտ լինի:
- 8 2) 0 3) 5 4) 4 5) 6
- 1 ժամ 15 րոպեն րոպեներով արտահայտած կլինի
- 12 ժ 2) 50 ր 3) 24 ր 4) 60 ր 5) 75 ր
- 2 տ 50 կգ-ը կիլոգրամներով արտահայտած կլինի
- 2500 կգ 2) 2005 կգ 3) 2055 կգ 4) 2050 կգ 5) 2000 կգ
- 44 սմ պարագիծ ունեցող քառակուսու կողմի երկարությունը կլինի
- 10 սմ 2) 22 սմ 3) 11 սմ 4) 5 սմ 5) 12 սմ
- 24-ի և 7-ի արտադրալից հանիր 98-ի և 2-ի քանորդը:
24 x 7 — 98 : 2 = 119
- AB հատվածի երկարությունը 27 սմ է, AC հատվածը՝ 8 սմ 4 մմ: Գտիր CB հատվածի երկարությունը:
27 սմ — 8 սմ 4 մմ = 18 սմ 6 մմ
Լրացուցիչ
- Ուղղանկյան մի կողմը 24սմ է, իսկ մյուս կողմը այդ կողմի կեսին է հավասար: Գտիր այդ ուղղանկյան պարագիծը:
24 : 2 = 12 սմ
24 + 12 + 24 + 12 = 72 սմ
- Մեկ սպիտակ և մեկ սև խոզերի զանգվածը միասին 320 կիլոգրամ է: Սև խոզը 32 կիլոգրամով ծանր է սպիտակ խոզից: Ինչքա՞ն է կշռում սպիտակ խոզը:
320 — 32 = 298
298 : 2 = 149
149 + 32 = 181
սպիտակ խոզը — 149 կգ
- Արմենն ու Անին ապրում են նույն շենքում: Առավոտյան Արմենն ու Անին միաժամանակ գնացին դպրոց՝ Արմենը ոտքով, իսկ Անին՝ հեծանիվով: Արմենը դպրոց հասավ 27 րոպեում, իսկ Անին 9 րոպեով շուտ: Քանի՞ րոպեում դպրոց հասավ Անին:
Արմենը ոտքով — 27րոպեում
Անին հեծանինով 9 ր․ հասավ
Լուծում
27 — 9 = 18
պատ 18
- Երկու քաղաքներից իրար ընդառաջ շարժվեցին երկու մեքենա: Երբ նրանք հանդիպեցին, ապա նրանցից մեկն անցել էր 717 կմ, իսկ մյուսը՝ 184 կմ: Որքա՞ն էր հեռավորությունը երկու քաղաքների միջև:
1 ավտ․ 717 կմ
2 ավտ. 184 կմ
717 + 184 = 901 կմ
- Ավտոբուսը երեխաներին դպրոցից ճամբար էր տանում: Երբ ավտոբուսն անցավ n կմ, վարորդը նկատեց ճանապարհի ցուցանակը այն մասին, որ մինչև ճամբար մնացել է 79 կմ:
- Քանի՞ կմ էր դպրոցից ճամբար հեռավորությունը:
- Պատասխանում գրիր ստացված արտահայտությունը:
միջև ճանբար n կմբ
կիլեմետրից ջանբար — 79 կմ
դպրոցից — ճանաբար — ?
պատ n — 79
- Նույն կետից նույն ուղղությամբ միաժամանակ շարժվեցին մարզիկն ու հեծանվորդը: Որոշ ժամանակ անց մարզիկը անցել էր 17 կմ, իսկ նրանց միջև հեռավորությունը 8 կմ էր: Քանի՞ կմ էր անցել հեծանվորդը:
մարզիկն — 17
նրանց միջև հեռավորությունը 8 կմ էր
հեծանվորդը — ?
Լուծում
17 — 8 = 9
պատ 9
- Բեռնատարն անցավ 402 կմ, իսկ մարդատարը նույն ժամանակում անցավ 83 կմ-ով ավելի: Քանի՞ կմ անցավ մարդատարը:
Բեռնատարն — 402 կմ
մարդատարը — 83 կմ-ով ավելի
մարդատարը — ?
402 + 83 = 485
պատ 485
- Երկու ավտոբուս շարժվեցին ավտոկայանից: Առաջինը անցավ 32 կմ և հասավ նպատակակետին: Երկրորդը սկզբում անցավ առաջինից 2 անգամ քիչ ճանապարհ մինչև բենզալցակայանը, լիցքավորվեց, ապա շարունակեց ճանապարհը և անցավ ևս 292 կմ: Քանի՞ կմ անցավ երկրորդ ավտոբուսը:
Առաջի եռթուղայիը — 32 կմ
Երկրորդը սկզբում անցավ առաջինից 2 անգամ քիչ
շարունակեց ճանապարհը և անցավ ևս 292 կմ
1) 32 : 2 = 16
2 ) 292 + 16 = 308
պատ 308
-
- Բեռնատարը առաջին օրը անցավ 259 կմ, երկրորդ օրը՝ 111 կմ, իսկ երրորդ օրը նա անցավ առաջին և երկրորդ օրերում անցածից 33 կմ-ով ավելի: Քանի՞ կմ նա անցավ երրորդ օրը:առաջին օրը անցավ 259 կմ
երկրորդ օրը՝ 111
երրորդ օրը անցավ առաջին և երկրորդ օրերում անցածից 33 կմ-ով ավելի
Երրորդ օր-?
259 + 111 = 370
370 + 33 = 403
պատ՝ 403
- Բեռնատարը առաջին օրը անցավ 259 կմ, երկրորդ օրը՝ 111 կմ, իսկ երրորդ օրը նա անցավ առաջին և երկրորդ օրերում անցածից 33 կմ-ով ավելի: Քանի՞ կմ նա անցավ երրորդ օրը:առաջին օրը անցավ 259 կմ
Արևմտահայերենի բառարան
ըլլաս — լինես
դուն — դու
ալ — էլ
մոռացած — մոռացած
կուգաս — կգաս
կրնամ — կարող եմ
քովէն — մոտից
հեռուէն — հեռվից
ինծի պէս — ինձ պես, ինձ նման
ամենէ առժանին — ամենաառժնի
յանկարծ — հանկարծ
նորէն — նորից
հեռուէն — հեռու են
կրնաս — կկարո
ամենէն — բոլորին
կը վանեմ — կը հեռացնեմ
Մ — 200 Մարիամ Ս — 200
ա — 1 ա — 2000
ր — 5000 հ — 70
ի — 20 ա — 1
ա — 1 կ — 60
մ — 200
- Կատարի՛ր բազմապատկում և արդյունքը ստուգի՛ր գումարումով:
- 25 x 3 = 75
25 + 25 + 25 = 75
- 256 x 4 = 1024
256 + 256 + 256 + 256 = 1024
- 446 x 5 = 2230
446 + 446 + 446 + 446 + 446 = 2230
- 2 x 756 = 1512
756 + 756 = 1512
- Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը:
- 1736 : 124 = 14
- 1220 = 6100 : 5
- Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը:
- 55 x 30 = 1650
- 2640 = 80 x 33
- Գտի՛ր անհայտ բաղադրիչը:
- 15874 = 11231 + 4643
- 52646 — 305 = 52341
- Գարեգինը գնել էր 12 մ պարան, որի համար վճարել էր 2880 դրամ: Որքա՞ն գումար պետք է վճարի Արան այդ պարանից ևս 20 մ գնելու համար:
2880 : 12 = 240
240 x 20 = 4800
Կապը թվաբանական գործողությունների միջև
3245 + 125 = 3370 3370 - 125 = 3245 3526 + 514 = 4040 4040 - 514 = 3526 6153 - 523 = 5630 5630 + 523 = 6153 2453 - 216 = 2237 2237 + 216 = 2453 1560 x 6 = 9360 9360 : 6 = 1560 2453 x 50 = 122650 122650 : 50 = 2453 21500 : 50 = 430 430 x 50 = 21500 12420 : 30 = 414 414 x 30 = 12420
- Ինչո՞ւ էին Հնդկաստանը և Չինաստանը գրավել եվրոպացիների ուշադրությունը
Որհետև նրանք մտածում է որ
- Քեզ ի՞նչ է հայտնի այդ երկրների մասին:
- Քարտեզի վրա նշիր վերը նշված ճանապարհորդների ճանապարհորդության ուղղությունները:
- 15-րդ դարում ի՞նչ նոր ճանապարհ հայտնագործվեց դեպի Հնդկաստան: